1 maja 2015

DIY: Podświetlany stolik


Dziś mam dla was coś bardzo specjalnego. Coś o czym marzyłam od dawna i co mój wspaniały małżonek, w ten chłodny majowy weekend, postanowił zrobić dla mnie i dla Tosi. Podświetlany ledami stolik, który daje tak wiele możliwości zabawy kolorem i światłem, że aż łatwo o zawrót głowy. Sposób na stworzenie takiego stolika podpatrzyłam na blogu Hobby Mommy Creations, mocno się nim inspirowaliśmy, ale dodaliśmy też coś od siebie, małż postanowił zrobić go po swojemu i wyszło mu popisowo. W zasadzie konstrukcja jest bardzo prościutka i nie nastręcza większych trudności, stolik można zmontować nawet w mieszkanku w bloku, nie potrzeba do tego żadnych skomplikowanych narzędzi. Czego zatem potrzebujemy?

Lista zakupowa:
 • Stolik dziecięcy z dwoma krzesłami LÄTT z Ikei;
 •  Taśma Led 300RGB 2,5 metra z pilotem, sterownikiem RGB i zasilaczem;
 • Błyta Plexiglas o grubości 4mm i wymiarach większych niż 40x60cm (takie są wymiary blatu stolika;
 • Dwustronnie klejąca taśma samochodowa (może być inna, ale musi być mocna);
 • Gąbka ścierna o granulacji 100;
 • Gwoździe o długości mniej więcej 12mm.

 Potrzebne narzędzia:
 • ostry nóż do przycięcia pleksi;
 • młotek;
 • nożyczki.
Stolik należy skręcić według instrukcji dołączonej przez Ikeę, z tą różnicą, że zamiast blatu na górze umieszczamy odpowiednio przyciętą pleksi. Przycinanie pleksi nie jest zadaniem łatwym, u nas były ofiary w postaci 1cm kwadratowego skóry, ścięte z małżowego palca. Dlatego zalecam ostrożność i skrupulatność. Ważne jest, żeby robić to powoli, ponieważ pleksi potrafi przy takich obróbkach pęknąć. U nas stolik z przeźroczystym blatem stał kilka dni w pokoju i sam w sobie był już dla nas przednim źródłem zabawy.


Po docięciu pleksi na wymiar blatu stolika, trzeba ją nieco zmatowić. Zastanawialiśmy się przez chwilę czy nie kupić mlecznej pleksi, uznaliśmy jednak, że będzie za mocno tłumić światło, w tej chwili jednak wolelibyśmy kupić właśnie mleczną. Mniej z nią roboty, a efekt byłby ciekawszy, także proponuję wam sprawdzić jak światło będzie przechodzić przez mleczną pleksi i zakupić właśnie taką. Jeśli jednak zdecydujecie się na przeźroczystą, zmatowienie czy też oszronienie polega na żmudnym pocieraniu gąbką ścierną (jest łatwiejsza i szybsza w obsłudze od papieru ściernego). Nie trwa to jakoś szalenie długo, mąż się nawet nie spocił, ale niewątpliwie jest to dodatkowe zadanie do wykonania. Po zmatowieniu można ją umieścić w miejscu blatu i ewentualnie jeszcze "dopieścić", żeby nie było ciemnych smug.Po zmatowieniu można się zabrać za montowanie taśmy ledowej, najlepiej przykleić ją na dolnym brzegu listwy, tak jak widać to na zdjęciach poniżej:

Pozostaje nam jeszcze przytwierdzić od spodu oryginalny blat stolika, będziemy do tego potrzebować kilku gwoździ i młotka. Trzeba też pamiętać o wycięciu małego otworka na wylot kabli od taśmy ledowej.


Po przybiciu spodu stolika, musimy przymocować wszystkie kable i sterownik RGB, żeby nie wisiały dziecku smętnie przy nogach. Wiadomo jak kable działają na małych odkrywców ;)


Właściwie to by było na tyle, pozostaje nam już tylko postawić stolik przed dzieckiem i rozpocząć radosną zabawę, czyli to, co tygryski lubią najbardziej! U nas w planach jest już zakup kolorowych folii do zabawy w łączenie kolorów :)

A kiedy zapadnie noc i wszyscy już śpią, budzą się zabawki, w tym także nasz dobry przyjaciel Wielki Miś i on też lubi się pobawić przy podświetlanym stoliku:


Mam nadzieję, że spodobał wam się koncept zmontowania własnoręcznie takiego stolika. Z tego co się orientuję zakup gotowego stolika to koszt rzędu 300zł i są to raczej małe wersje. Nasz słusznych rozmiarów stolik w sumie kosztował nas niecałe 200zł (przy czym stolik w pokoju dziecka tak czy siak jest konieczny), do tego małż miał sporo zabawy i oboje jesteśmy dumni, że wymyśliliśmy i stworzyliśmy coś dla Tosi własnymi rękami.
Życzę wam miłego długiego weekendu i oby kolejne dni był nieco cieplejsze niż właśnie kończący się piątek.

7 komentarzy:

 1. wow, jaki świetn stolik. Gratuluję realizacji! Świetny efekt. Pozdrawiam i zapraszam do siebie http://kaszka-z-mlekiem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podoba :)

   Usuń
  2. Dokładnie, super pomysł:)

   Usuń
  3. Zachęcam gorąco do stworzenia własnego, nakład pracy niewielki, a efekt fantastyczny :)

   Usuń
 2. Płyta plexi jest przezroczysta czy mleczna?

  OdpowiedzUsuń
 3. Płyta plexi jest przezroczysta czy mleczna?

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się swoimi refleksjami :)