7 marca 2016

Puszki dla roczniaka


Dziś mam propozycję dla dzieci w okolicach roku, a nawet młodszych. Obydwa koncepty przetestowane na żywym, tosiowym organizmie, zdały egzamin popisowo, czasami nawet teraz po nie sięga, więc jest w nich magiczna moc. Klikajcie, czytajcie i stwórzcie proste, zajmujące zabawki dla swoich potomków.

1. Skarbonka

Pierwsza propozycja to skarbonka, ale jako, że mamy do czynienia z naprawdę małymi dziećmi, nie możemy użyć monet, ani niczego co jest małe. Ja użyłam kart z gry pamięciowej firmy Trefl. Gra sama w sobie jest już bardzo fajną rozrywką i mogę ją polecić tym dzieciom, które mało mówią. Na obrazkach mamy różne przeciwieństwa, np. dzień i noc, gorący i zimny, brudny i czysty. Możemy się bawić na kilka sposobów, dobierając po prostu obrazki w pary, wyszukując w rozsypywance przeciwieństwa, które wylosowaliśmy z woreczka albo klasycznie możemy zagrać w memo. My w czasie zabawy z puszką-skarbonką, powtarzałyśmy słowa, uczyłyśmy się nowych, po wrzuceniu np. jednego jabłka, szukałyśmy w rozsypce obrazka z miską pełną jabłek, po wrzuceniu obrazka z kubeczkiem, szukałyśmy jego przeciwieństwa, czyli rozbitego kubka. W tej odsłonie to bardzo fajna pomoc logopedyczna.

Czego będziemy potrzebować?
 • puszkę
 • nożyczki/nożyk
 • dowolne żetony
W wieczku puszki (najlepiej, żeby wieczko było giętkie i miękkie, wtedy łatwo da się naciąć), wycinamy prostokątny otwór. Ja na początku próbowałam zrobić to nożyczkami, ale ewidentnie mi nie szło, przestawiłam się więc na nożyk i poszło ekspresowo. I w zasadzie to by było na tyle, zabawka gotowa do użytku. Jeśli nie macie pod ręką żadnych gotowych żetonów, proponuję wydrukować, wyciąć i zalaminować dowolne obrazki, albo wyciąć kółka z grubego kartonu. W zasadzie nadadzą się też małe nakrętki od słoików, na przykład od koncentratu pomidorowego, albo nakrętki od butelek.


 2. Puszka wstążkowa

Druga propozycja jest przeznaczona zdecydowanie dla młodszych dzieci, choć i starsze dają się czasem wkręcić i przy niej rozbawić. My używaliśmy ją przede wszystkim jako rozrywkę, ale przy okazji bardzo fajnie ćwiczyła u Tosi chwyt pęsetkowy i mięśnie dłoni, które później biorą czynny udział w nauce pisania.

Czego będziemy potrzebować?
 • puszkę
 • wstążki
 • wiertarkę
W puszce wywiercamy niewielkie dziurki, takie żeby wstążki mogły przez nie swobodnie przejść, ilość parzysta. Przez każdą parę dziurek z przeciwnych stron puszki, przewlekamy jedną wstążkę, dowolnej długości. Na obu końcach wstążki zawiązujemy spory pęczek tak, żeby wstążka "nie uciekła" z dziurki. Zamykamy wieczko i bawimy się w przeciąganie liny :)


Najlepsza zabawa z tatą, ale wieczorami, siedząc na kanapie, fajnie się też przeciąga wstążki z babcią - tako rzecze Tosia.
Koniec psot!

8 komentarzy:

 1. Super! Za nie długo my zaczynamy swoje zabawy z roczniakiem :P Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam w takim razie post z mnogością zabaw dla roczniaka, miała być druga część, ale DnW trochę nas pochłonęło i czasu brakło na sklejenie wszystkiego, ale może się jeszcze uda opisać i wrzucić wszystko. A część pierwsza jest tutaj: http://tosioweigraszki.blogspot.com/2015/10/zabawy-dla-roczniaka-cz-i.html

   Usuń
 2. Świetne pomysły. Już korzystamy z puszki - sortera patyczków. Na pewno zrobimy tę z tasiemkami. Aż żałuję, że oddałam tyle puszek. Nie wiedziałam, co z nimi robić. Za późno znalazłam Wasz blog :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co się odwlecze, to nie uciecze. Dodam, że puszki po kawie czy Ince nadadzą się bardzo dobrze i można je w miarę szybko skolekcjonować :D

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się spodobał :)

   Usuń
 4. Pomysł ze wstążeczkową puszką super... Podsune wpis siostrze bo ma takiego Malego Szkraba który niedługo będzie mógł się tak bawić :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zabawa zajmie rodzinę i szkraba na długo ^_^

   Usuń

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się swoimi refleksjami :)